HomeO nas

Apartamenty Baska Voda

Dom oferuje 4-y apartamenty (A1, A2, A3 i A5) 3 gwiazdkowe dla 2 +2 osób, jeden apartament typu studio (A4) dla 3-ech osób, jeden apartament typu studio (A6) dla 2 osób oraz małe pokoje dwuosobowe.


Na pierwszym piętrze zlokalizowane są apartamenty A1 i A2 z przeznaczeniem dla 2-4 osób. Mają one pokój z podwójnym łóżkiem, w pełni wyposażoną kuchnię z jadalnią i rozkładaną sofą, klimatyzację, łazienkę, telewizję satelitarną i duży balkon - taras z miejscem do siedzenia. Na tym piętrze znajduje się również małe studio A6 – przeznaczone dla 2-óch osób wyposażone w podwójne łóżko, łazienkę, małą prowizoryczną kuchnię, TV satelitarną, klimatyzację i taras z miejscem do siedzenia.


Na 2-im piętrze znajdują się apartamenty A3 i A5 przeznaczone dla 2-4 osób. Każdy z nich posiada pokój z podwójnym łóżkiem, w pełni wyposażoną kuchnię z jadalnią i rozkładaną sofą, klimatyzację, łazienkę, telewizję satelitarną oraz balkon - taras z miejscem do siedzenia. Na tym piętrze znajduje się również studio A4 przeznaczone dla 3-ech osób, z podwójnym oraz pojedynczym łóżkiem, w pełni wyposażoną kuchnią z jadalnią, klimatyzacją, łazienką, telewizją satelitarną oraz balkonem z miejscem do siedzenia.


Na parterze znajduje się mały pokój R1 dla 2-óch osób. Jest wyposażony w podwójne łóżko, szafę w zabudowie wnękowej, lodówkę, łazienkę, telewizję satelitarną i klimatyzację (bez balkonu, ale może być wykorzystywany taras znajdujący się przed domem).


Wszystkie tarasy oraz balkony posiadają widok na morze oraz prywatny parking.

Odległość od domu: plaża 220m, 150m sklep, poczta 300m, restauracja 50m, 300m sklep, rzeźnik 200m ...

 

 

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Adres

Apartmenty Baška Voda
Slavica Lešić
Put Kapelice 3
HR-21320 Baška Voda
HRVATSKA - CROATIA - KROATIEN
CHORWACJA

Kontakt

gsm: +385 (0)91 2753 730
e-mail:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.